• YouTube Social  Icon
  • Facebook Social Icon
  • LinkedIn Social Icon

אודות

ד״ר דליה אלוני

נעים להכיר,

שמי ד"ר דליה אלוני, פסיכולוגית חינוכית מומחית (מ.ר. 6472, מ.ר.מ 6756), בעלת תואר PhD בפסיכולוגיה מאוניברסיטת תל אביב, מרצה, פסיכולוגית חינוכית בתיכון, מנהלת מקצועית של מרכז אבחון וטיפול בתלמידים ואמא לשלושה ילדים, כלבה ושני חתולים.

את לימודיי התחלתי בשנה של קדם משפטים ואחר כך נסעתי לפריס ללמוד בסורבון (Universite Paris 7 - Denis Diderot) שפה וספרות אנגלית וסיימתי תואר ראשון (Licence). בשלב זה ידעתי שאני רוצה לחזור לארץ והתחלתי ללמוד פסיכולוגיה ולימודים כלליים באוניברסיטת תל אביב, שם סיימתי תואר ראשון (BA). את התואר השני (MA) עשיתי במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן, כאשר במהלך שנים אלה הזדמן לי לחקור עם פרופ' רות פלדמן משחק סימבולי בקרב ילדים בני שנתיים.  בשנת 2012 קיבלתי תואר שלישי (PhD) מבית הספר למדעי הפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב. מחקר הדוקטורט נערך בהנחיית פרופ' עמירם רביב ופרופ' דניאל בר-טל בנושא סוציאליזציה לסגירות קוגניטיבית בקרב בני נוער: הקשרים בין אקלים משפחתי, דפוסי תקשורת ומשתנים אישיים.

במהלך לימודיי זכיתי במלגות סטודנטים (במשך שנתיים) מטעם ועדת המלגות והפרסים של אוניברסיטת בר אילן, במלגות לתלמידי מחקר (במשך שנתיים) מטעם המחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת תל אביב וכן, בפרס על מחקר הדוקטוראט מטעם מרכז אדלר לחקר ההתפתחות והפסיכופתולוגיה של הילד, אוניברסיטת תל אביב.
 
משנת 1997 אני עובדת כפסיכולוגית חינוכית בגנים ובתי ספר. מזה שמונה שנים אני פסיכולוגית בתיכון הרב תחומי - פתח תקוה א'. במקביל, אני מרצה במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה. שם אני מלמדת במסלול לתואר שני בפסיכולוגיה חינוכית את הקורס פסיכו-דיאגנוסטיקה (אבחון פסיכולוגי ואבחון פסיכו-דידקטי) וכן מלמדת במסלול לתואר ראשון במדעי ההתנהגות את הקורסים פסיכולוגיה התפתחותית של הילד והמתבגר ופסיכולוגיה התפתחותית של המבוגר והזקן. כמו כן, אני מרצה במרכז האקדמי רופין במסלול לתואר ראשון במדעי ההתנהגות את הקורסים פסיכולוגיה חינוכית ופסיכולוגיה התפתחותית של הילד והמתבגר ומנחה את הפרקטיקום בפסיכולוגיה חינוכית.

 

בעבודתי אני משלבת גם סדנאות והשתלמויות למורים בנושאים מגוונים, הקשורים לתלמידים, הורים, צוותים חינוכיים וקהילה.
 
בקליניקה שלי אני עוסקת בטיפול בילדים ובני נוער (מגיל 3 עד 18), ייעוץ להורים, אבחון ילדים עם קשיים לימודיים ו/או רגשיים, בניית תוכנית טיפולית והתאמת דרכי היבחנות, אבחון והערכה של ילדים סביב בשלות לכיתה א' או הדלגה (הקפצת כיתה), אבחון ילדים מחוננים, ייעוץ בהתאמת מסגרות החינוך לצרכי הילדים (בחינוך המיוחד והרגיל) והתערבות במשבר. 

האני מאמין שלי
האני מאמין שלי מורכב משילוב דינאמי של תכונות האישיות שלי, ממה שקיבלתי מהוריי, מאיך שגדלתי, ממה שלמדתי במסגרת האוניברסיטה, מהניסיון המקצועי שרכשתי, מאנשים שפגשתי בחיי, מהיותי אישה ואמא, מתפיסת העולם שלי, מהאמונות ומהחלומות והשאיפות שלי לעתיד.

אני מאמינה ברוחב אופקים

השמיים הם הגבול עבור אלה הפתוחים לרעיונות, המרגישים ופועלים, המוכנים באמת להקשיב, להתנסות, לחקור, ללמוד, ליזום, ליצור, לטעום לממש.... ולהצליח.  אני מאמינה ביכולת בחירה, בפתיחות, בנדיבות, ברוחב אופקים, בהצבת מטרות, באקטיביות. 

אני מאמינה שהחיים זזים קדימה, אחורה וקדימה

מרגע היוולדנו אנו נמצאים בתנועה מתמדת של התפתחות, גדילה, צמיחה, העשרה. בתנועה הזו, לעיתים אנו גם חוזרים אחורה. לפרקי זמן מסוימים. כדי להיות שם, להרגיש, לחוות שוב, להבין, לתקן. ואחרי שהתאפשר לנו להיות שם, אנו שוב נעים קדימה עם החיים.

אני מאמינה ששום ילד איננו אי

אני דוגלת ועובדת בגישה מערכתית, ומשלבת בין הידע המחקרי לניסיון בשדה הטיפולי. עבודתי מושתת על ראיית הפרט כשלם, שאישיותו מתפתחת ופועלת בתוך הקשרים שונים; משפחתי, חברתי, בית ספרי, תרבותי וקהילתי. שיטת עבודתי שמה דגש על שיתוף פעולה של הורים, מורים, ילדים וכל גורם מסייע. 

אני מאמינה בקידום רווחה נפשית

אני מאמינה במיטביות, בתפיסה של פסיכולוגיה חיובית, אשר מבקשת לזהות את החוזקות שלנו ומדגישה את הצורך במימוש והרחבה של אנושיות האדם ופיתוח המשאבים האנושיים הגלומים בו לכיוון של התפתחות ויצירה. לקדם רווחה נפשית פירושו לחיות על פי ערכים של בריאות, אופטימיות, סיפוק אישי, תקווה ואושר.

אני מאמינה בהוקרת תודה 

תודה מיוחדת אני חבה לכל ההורים והילדים, אשר פתחו את ליבם בפניי, נתנו בי אמון, חשפו את הרגשות, המחשבות, הסודות, הכאבים וההצלחות שלהם. אני נוצרת בתוכי כל ילד וילדה שאבחנתי ו/או טיפלתי, ומקווה בשבילם שיזכו באהבה והערכה מצד הסובבים אותם ויממשו את היכולות הטמונות בהם.

באותה המידה, במהלך השנים הייתה לי הזכות לפגוש, להקשיב ולשוחח עם מאות מורות, גננות, יועצות ואנשי חינוך. אני אסירת תודה על פתיחותם של המורים האלה, אשר שיתפו אותי בתובנות, בקשיים, באסטרטגיות ובהצלחות.