דף הבית >> פרסומים >> יום הורים
 

בימים אלה נערכים ימי הורים במסגרות הגנים ובתי הספר.
בשלב זה בשנה, יום ההורים הוא אישי, ולא כיתתי. בדרך כלל, המחנכת מזמינה את ההורה עם הילד/ה לשיחה קצרה, בה היא מציגה את תפקודו הלימודי, החברתי והרגשי של הילד במחצית האחרונה של שנת הלימודים.

ילדים ומתבגרים רבים חוששים מיום ההורים. בעיקר, אם קצת "חיפפו" בחודש האחרון, נכשלו במבחן, בדיוק באותו שבוע קיבלו הערה מהמורה למתמטיקה על אי הכנת שיעורי בית, או מכתב מהמורה לאומנות על כי לא הביאו צבעים, או בגלל שרק לפני יומיים המנהלת פגשה אותם במסדרון והעירה להם על תלבושת בית ספר.

אבל לא רק הילדים חוששים... ישנם הורים רבים שגם חוששים להגיע ליום הורים. אולי כי הם חשים שגם מעריכים אותם, או שימתחו עליהם ביקורת עקב קשיים של הילד שלא טופלו, או שהם חוששים לשמוע דברים לא נעימים על ילדם. ואולי, רק אולי, בגלל שבמובן מסוים, ההורה נאלץ שוב להיכנס לכיתה, להתיישב בכיסא התלמיד.... ולהקשיב למורה!!!

אולם, אין ממה לחשוש. יום הורים מהווה הזדמנות נהדרת לתקשורת הורה-מורה-תלמיד. יתרה מזאת, חשוב לזכור שמטרת השיחה היא למעשה קבלה והעברת מידע בנוגע לילד והשגת שיתוף פעולה בין הבית לבית ספר, למען רווחתו של הילד. ההורה מקבל תמונת מצב עדכנית לגבי תפקודו של הילד גם בשיעורי המחנכת וגם בשיעורי המורים המקצועיים. ועם זאת, נותרו עוד מספר שבועות על מנת להציב מטרות ממוקדות עד לסוף השנה, לחשוב יחד מה עוד כדאי לשפר ולבדוק איך נערכים לקראת שנה הבאה.

על מנת שהפגישה תהייה נעימה, יעילה ותותיר רושם חיובי על הילד (...חישבו על הטווח הארוך), כדאי להיערך אליה. כהורים, חשוב שתגיעו רגועים וסבלניים (כיוון שלרוב יש איחור). בפגישה, חשוב להעביר מסר למחנכת שאתם מכבדים אותה, יודעים שאכפת לה ושיש לכם עניין משותף- טובתו של הילד. הקשיבו לדברי המורה, והתייחסו לנקודות שהיא מעלה בצורה עניינית. זה לא הזמן להטחת האשמות הדדיות.

הורים, שימו לב לציין בשיחה נקודות חיוביות של הילד. נסו להוסיף למורה מידע: ספרו האם ההתנהגות הזו אופיינית לילד, נסו להסביר למה לדעתכם הילד "ירד" בלימודים, למה הוא מבריז דווקא משיעורי מדעים, איך ניתן לפרש את ההתנהגות שלו עם חבריו לכיתה... שתפו את הילד בשיחה, שאלו לדעתו ואל תדברו מעל לראשו. התייחסו לקשיים בצורה פרופורציונאלית לשאר חלקי אישיותו ותפקודו. לבסוף, חישבו יחד על דרכים לפתרונות ואיך ממשיכים הלאה.

והכי חשוב! אם נראה לכם שהייתם רוצים לשמוע עוד על ילדכם, הייתם רוצים לברר נקודה מסוימת או שלא הספקתם לומר הכל, קבעו מיד פגישה נוספת עם המחנכת, או כל מורה מקצועי זה או אחר.    

לסיכום, מספר המלצות ליום הורים:

חשוב לזכור שבאים ליום הורים כדי להקשיב, אבל גם כדי להשמיע! - ראשית, הסבירו לילד/ה בקצרה מהו יום הורים, מה מטרתו ואיך יתנהל. אפשר לומר לילד, שיום ההורים הוא למעשה פגישה שמסכמת את התפקוד שלו בלימודים בשבועות האחרונים. לפגישה זו, המחנכת מזמינה הן את ההורה והן את הילד, כי חשוב לה לספר דברים טובים עליו, ואולי גם דברים שרצוי שישפר. במהלך הפגישה המחנכת תספר על התפקוד וההישגים שלו בשיעורים השונים. ולאחר מכן, אמא/אבא והוא עצמו, יוכלו לומר מה הם חושבים, איך הייתה להם השנה.
חימום- עוד לפני הפגישה עם המורה, מצאו זמן נוח ושקט לשיחה קצרה עם הילד ושאלו אותו איך הוא הרגיש במחצית האחרונה בכיתה ובבית ספר, מה לדעתו המחנכת רוצה לספר לאמא ואבא, מה נראה לו שמורים מקצועיים יספרו עליו?
 
תעשו מקום לילד - שאלו את הילד האם יש לו משהו חשוב שהיה רוצה שאמא/אבא יספרו למורה. אל תשכחו שבלהט הדינאמיקה הבית ספרית, לא תמיד יש למורים את הפניות להקשיב לכל ילד. לכן, זו הזדמנות נהדרת לשוחח עם המורה, לספר לה איזה ילד הוא בבית, מה סדר היום שלו, לעדכן אותה בשינויים במשפחה, בחוג/עיסוק חדש של הילד, מקצוע שהוא אוהב במיוחד, ילדה שהציקה לו בזמן האחרון, לבקש לעבור מקום ועוד. 
 
נקודות כוח! - שימו לב להדגיש במהלך השיחה את נקודות הכוח של הילד. תחומים בהם הוא חזק. כהורים, נסו לשמור על איזון בשיחה: להתייחס לתחומים הטעונים שיפור בצורה עניינית ובמקביל, לבקש מהמורה לספר, או לתאר בעצמכם, צדדים חיוביים של הילד, באילו תחומים ניכר שהוא משתדל, באילו מקצועות התקדם, במה השתפר ומצליח.  
 
הצבת מטרות- חישבו יחד עם הילד והמורה על מטרה אחת משותפת שניתן להשיג עד סוף השנה. חשוב להגדיר בצורה ממוקדת יחד עם הילד מה הקושי, או התחום בו נדרש שיפור (... ולכל אחד ואחת יש תחום כזה). לאחר מכן, הציבו יעד מציאותי ואפשרי לשינוי. ולבסוף, הציגו את הדרכים להשגת היעד ומנו מספר דרכים לפתרון הבעיה.  

בהצלחה!

 

ד"ר דליה אלוני (PhD) קניון גנים, רח' העצמאות 65, פתח תקווה   |   טלפקס 03-9218286    |   0524-797279   |   dalia@daliakids.com

[חזור למעלה]          [הוספה למועדפים]          [מפת האתר]

עיצוב וביצוע: חיפושית מולטימדיה
לייבסיטי - בניית אתרים