דף הבית >> פרסומים
פרסומים          
 

 

מתבגרים ש(לא) מבקשים סליחה  
ד"ר דליה אלוני, פסיכולוגית חינוכית מומחית


ביום כיפור אנו מבקשים מחילה מאלוהים על חטאים שחטאנו לפניו, באמצעות תפילה; ואילו על  חטאים שבין אדם לחברו, אנו אמורים לבקש סליחה  בדיבור ובמעשה, ישירות ממי שנפגע. 'סליחה' היא לא רק מילת נימוס שגורה. סליחה היא ערך פרו-חברתי, מידה טובה שיש לה מחיר מסוים, אך גם הרבה רווחים ברמה האישית והבין-אישית. מדוע למתבגרים קשה לבקש סליחה? איך כהורים נסביר למתבגרים את החשיבות של היכולת לבקש סליחה ו/או לסלוח?
למאמר המלא לחץ כאן.


"אותי לא שאלו!"  
איך להתמודד עם המעבר של המשפחה לחו"ל

רילוקיישן, או מעבר לארץ אחרת לצורך עבודה, הפך בעשור האחרון לתופעה שכיחה בקרב ישראלים ומשפחותיהם.
בישראל, החברות הגדולות משקיעות משאבים רבים בהכנה של ההורים למעבר. לעומת זאת, ההכנה של הילדים למעבר לחו"ל והסיוע בהתאקלמותם מוטלים על ההורים, לרוב ללא כל הכוונה או הדרכה ייחודית.
מה באמת מדאיג את הילדים לקראת המעבר, איך יודעים שלילד קשה, ואיך להתמודד עם מעבר של המשפחה לחו"ל?
למאמר המלא לחץ כאן.
 
 שיעורי בית- אפשר גם אחרת!
על ילדים, הורים ומיומנויות להכנת שיעורים

 דליה אלוני, פסיכולוגית חינוכית
מטרת העל המוצהרת של משרד החינוך היא לראות בתלמיד לומד עצמאי המכוון את עצמו. אולם, בשטח קיים פער בין המצב הרצוי לבין המצב המצוי, בייחוד כאשר מגיעים לנושא של הכנת שיעורי בית.
מחד, היינו רוצים ששיעורי הבית יהיו בתחום אחריותו של הילד. מאידך, אנו לא מקנים לו מיומנויות בסיסיות אשר יאפשרו לילד ללמוד ולהכין שיעורי בית באופן עצמאי.
הורים רבים מספרים על מצבים של מתח במשפחה ועימותים בינם לבין הילדים סביב הכנת שיעורי הבית. המאמר מציג את המטרות של שיעורי הבית, עקרונות ועצות להורים כיצד לסייע לילד לרכוש מיומנויות להכנת שיעורי הבית.
למאמר המלא לחץ כאן.  
  
טיפול משפחתי וילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז
דליה אלוני, פסיכולוגית חינוכית

הן האבחון והן הטיפול בילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז מעוגנים בתפיסה מערכתית.מטרת המאמר הנוכחי היא להציג את מקומו של הטיפול המשפחתי בטיפול בילד עם הפרעת קשב וריכוז.
תחילה מוצגת בקצרה הגדרה של ההפרעה והסימפטומים המאפיינים אותה. בהמשך, מתוארת תמונה של חיי משפחה עם ילד בעל הפרעת קשב וריכוז ולאחר מכן, מוצגת הגישה של הטיפול המשפחתי במקרה של ילד עם הפרעת קשב וריכוז, כאשר ההתמקדות תהיה בשתי גישות עיקריות: הראשונה, הדרכת הורים בניהול התנהגות – Parent Training ואילו השנייה, קבוצות דיון משפחתיות - Multiple Families Discussion Group MFDG .
למאמר המלא לחץ כאן.
 


  
טראומה בקרב ילדים; היבטים פסיכו-חינוכיים
דליה אלוני, פסיכולוגית חינוכית

החיים בישראל, רוויים במצבי לחץ וטראומה מסיבות ביטחוניות (כמו מלחמות וטרור), ושאינן ביטחוניות (כמו אלימות במשפחה, ניצול מיני ותאונות), והילדים מוצאים עצמם לא אחת ב"קו ראשון".
מצבים טראומטיים בילדות מאיימים על סיפוק צרכים אנושיים בסיסיים ומונעים את השגתן של משימות התפתחותיות תואמות גיל.
מאמר זה שם לו למטרה להציג את המודל להתערבות פסיכו-חינוכית באירועים של טראומה בקרב ילדים. אפתח בהגדרה של טראומה בילדים, תוך שימת דגש על היבטים התפתחותיים.
לאחר מכן, אציג את הקריטריונים לאבחון טראומה בילדים. ולבסוף אציג את עקרונות המודל להתערבות פסיכו-חינוכית באירועים של טראומה בקרב ילדים.
למאמר המלא לחץ כאן.

 יום הורים
 
בימים אלה נערכים ימי הורים במסגרות הגנים ובתי הספר.
בשלב זה בשנה, יום ההורים הוא אישי, ולא כיתתי. בדרך כלל, המחנכת מזמינה את ההורה עם הילד/ה לשיחה קצרה, בה היא מציגה את תפקודו הלימודי, החברתי והרגשי של הילד במחצית האחרונה של שנת הלימודים.
למאמר המלא לחץ כאן.


 

 

ד"ר דליה אלוני (PhD) קניון גנים, רח' העצמאות 65, פתח תקווה   |   טלפקס 03-9218286    |   0524-797279   |   dalia@daliakids.com

[חזור למעלה]          [הוספה למועדפים]          [מפת האתר]

עיצוב וביצוע: חיפושית מולטימדיה
לייבסיטי - בניית אתרים