דף הבית >> דיבור מהסרטים >> משפחת סופר על
 

משפחת סופר על

תקציר הסרט
 

משפחת סופר על הוא שילוב של סרט אקשן, לצד דרמה משפחתית ולצד ביקורת חברתית.
משפחת סופר על היא משפחה של גיבורי על שנאלצה לעבור לחיות בפרברים כאנשים רגילים לחלוטין, לאחר שהממשלה החליטה לאסור על כל גיבורי העל בעולם להשתמש בכוחות שלהם מסיבות משפטיות, כלכליות ואחרות.
ראש המשפחה, מר בוב סופר על, האדם החזק בעולם, "מתחרפן" מרוב שעמום מעבודתו הרגילה כסוכן ביטוח, דבר שגורם לו להיכנס בפזיזות למלכודת שטומן לו סינדרום, הנבל המטורף שיוצא לסגור חשבון עם כל גיבורי העל בעולם. אבל אף אחד לא חוטף את אבא סופר על בלי להסתבך גם עם האישה והילדים.
עכשיו האבא- בוב (האיש החזק בעולם), האמא- הלן (נערת הגומי), הבת- ויולט (הבלתי נראית) והבן- דאש (הילד המהיר בעולם) יוצאים להציל את העולם.
לאתר הסרט משפחת סופר על...


 
שיחה עם ילדים בעקבות הסרט
 

הכוחות במשפחה שלנו- חברי משפחת סופר על הם אנשים מיוחדים ויוצאי דופן. הם משפחה אחת מלוכדת וחזקה, בעלת ערב רב של כוחות. לכל חבר במשפחת סופר על יש משהו שמייחד אותו, סוג של כוח: בוב (האבא)- האיש הכי חזק העולם, הלן (האמא)- נערת גומי, ויולט (האחות)-בלתי ניראית, דאש (הבן)- הילד המהיר בעולם. כל אחד מבני המשפחה מתייחס בצורה שונה לכוח שלו: דאש גאה בכוח שלו לרוץ הכי מהר ואילו ויולט, אחותו, מתביישת בכוחות שלה ומרגישה שהיא שווה פחות בגללם. 

איזה כוחות יש לכל אחד במשפחה שלנו? במה אנחנו מצליחים? באיזה תחום כל אחד חזק?
האם אנחנו גאים או מתביישים בכוח/ב ייחוד שלנו?

להיות שונה -
לכל אחד במשפחת סופר על כוחות מיוחדים, ועדין הם חיים כמשפחה רגילה בבית בפרברים. בסרט רואים איך לכל נקודת כוח יש יתרונות וחסרונות. כך למשל, הילד אומנם ניחן ביכולת לרוץ הכי מהר, אך בבית ספר הוא אינו משתתף בתחרויות כדי שלא יגלו את כוחותיו.
באילו דברים אנחנו כמו שאר המשפחות בחברה ומה מייחד אותנו? במה כל אחד מבני המשפחה שונה, יוצא דופן? מתי השונות מהווה לנו יתרון ומתי היא מהווה לנו חיסרון? להיות שונה זה "בסדר" או "לא בסדר"? ... אולי תלוי באיך אנחנו תופסים את השונות שלנו? האם השונות שלנו תלויה במצבים מסוימים, מול/עם אנשים מסוימים?

שיתוף פעולה במשפחה -
כשהאבא פעל לבד ולא שיתף את משפחתו הוא הסתבך. לעומת זאת, כאשר משפחת סופר על מתאחדת ונילחמת במטרה משותפת, היא מנצחת.
אלו דברים אנחנו עושים לבד ואלו בשיתוף פעולה במשפחה שלנו? אלו תפקידים יש לנו במשפחה? במה כל אחד מהמשפחה יכול לעזור לאחרים? 

מתבגרים -
בסרט ויולט היא הבת המתבגרת. היא ביישנית, אאוטסיידרית ופסימיסטית, בעלת יכולת להיעלם. יחד עם זאת, גם ויולט בסוף חוברת למשפחתה כדי להשיג את המטרה המשותפת.
איך מתנהג/ת המתבגר במשפחה שלנו? האם נעשה יותר מופנם ומסתגר בחדרו? מתי הוא מתרחק ומתי מצטרף לפעילויות משפחתיות? איך מתנהג המתבגר במשפחה שלנו לאחיו הצעירים? 

 


 

בלאגן בחווה

תקציר הסרט
 

מבט משעשע על מה שקורה בחווה ברגע שהחוואי מסובב את גבו. 
הכבשים בעמדת השמירה מודיעות שהשטח פנוי, וכל חיות החווה מתרוממות על שתי רגליהן האחוריות, מדברות, צופות בטלוויזיה, מארגנות מתיחות אחת על חשבונה של השניה, והחווה הופכת למועדון מסיבות אחד גדול. 
בראש החבורה חובבת הריקודים עומדים אוטיס(קווין ג'יימס) פר צעיר הולל וחסר אחריות, ואביו בן(סאם אליוט) חבר ותיק ומוערך בקרב קהילת החיות בחווה. אוטיס אינו מוטרד משמירת היכולות האנושיות של חיות החווה בסוד, אך שהחוואי מתחיל להבין את סודן של החיות, והזאבים זוממים לנצל את הבלאגן שבחווה כדי לטרוף את החיות שבה, נאלץ אוטיס לקחת אחריות ומוצא את האומץ הנדרש כדי להיות מנהיג. 
לאתר הסרט בלאגן בחווה...

 

שיחה עם ילדים בעקבות הסרט
 

משפחה חד-הורית- 
בסרט מתוארים יחסים של אב ובן מתבגר. לאוטיס אין אמא ולא ידוע מה עלה בגורלה. 
זאת הזדמנות לדבר על משפחות בכלל: מה זה משפחה בשבילי, מי חבר במשפחה שלי, אילו סוגי משפחות קיימות.
 
מה קורה כשאין מבוגר בסביבה- 
בסרט החיות ממתינות שהחוואי, דמות הסמכות, הבעלים, "ראש המשפחה" יצא מהחווה ואז מתחילה החגיגה. 
מי אחראי עליי כשאני נשאר לבד בבית? איך אנחנו מתנהגים כשיש מבוגר ואיך מתנהגים כשאין מבוגר בסביבה? מה אנחנו מרשים לעצמנו כשלא משגיחים עלינו? 
 
המתבגר- 
בסרט אוטיס הוא מתבגר טיפוסי: מחפש fun, רוצה לגלוש, לבלות, "לעבוד" על מבוגרים. הוא מורד באביו ובחוקים, מתחיל עם בנות.... ומסרב להתבגר ולקחת אחריות. הוא לא מעוניין בתפקיד שאביו מייעד לו- להיות המנהיג של החיות. 
איך אני מתנהג כמתבגר? מתי אני רק מבלה ועושה "שטויות"? על אילו תחומים בחיים שלי אני לקוח אחריות? 
 
אובדן של הורה- 
בשלב מסויים בן- אביו של אוטיס, נלחם בלהקת צבועים כדי להגן על שאר החיות בחווה. הוא נפצע קשה ולבסוף מת מפצעיו. החיות עורכות לו הלווייה. מות האב גורם לאוטיס להתבגר בבת אחת ולקחת אחריות. 
 
מה זה לאבד הורה? -
התחושות והרגשות שמלווים אותנו כשמאבדים מישהו קרוב אלינו: הכעס, העצב, האשמה, הגעגועים שלא נגמרים. מהם מנהגי אבלות (ההלווייה, השבעה, ה-30 והשנה). באילו אירועים הילד נוטל חלק ובאילו לא (תלוי בגיל הילד כמובן). איך זוכרים את מי שמת?

 

 

גיבור על נמלים

תקציר הסרט
 

סיפורו של ילד בן 10 שיוצא למסע מדהים. לוקאס הוא חדש בשכונה, ללא חברים ומאויים על ידי הביריון של השכונה. הוא מוציא את כעסו ותיסכוליו על מושבת נמלים בחצר ביתו. 
 
יום אחד הנמלים נוקמות ומכווצות אותו לגודל שלהם ומכריחות אותו לחיות איתם. בעולמו החדש לוקאס נאלץ למצוא דרכים להתיידד על הסביבה שלו. 
לאתר הסרט גיבור על נמלים...

 
שיחה עם ילדים בעקבות הסרט  
 
חדש בשכונה- 
הסרט מספר על קבלת הפנים שמקבל לוקאס- הילד החדש בשכונה. 
איך מתמודדים עם מעבר דירה? מה זה להיות ילד חדש בכיתה, בשכונה? איך ילדים מתנהגים אל ילד חדש? האם הם ישר משתפים אותו במשחקים שלהם או מציקים לו? מי יהיו החברים החדשים שלי? האם כולם נחמדים? מה לעשות כשאני פוגש ילד לא נחמד בשכונה החדשה?
 
חלש וחזק- 
הסרט מעלה את הבעיה של קורבנות, ביריונים והצקות. בתחילת הסרט לוקאס הוא קורבן של ילדי השכונה ומכלה את זעמו בנמלים. בהמשך הוא הופך לילד בגודל של הנמלים ופתאום, הן אלו שמאיימות על חייו.
מתי אני חלש ומתי אני חזק? איך אני מתנהג ומתמודד עם ילדים חזקים ממני? איך אני מתנהג אל ילדים חלשים ממני? האם קרה פעם שפגעו בי כי הייתי חלש או קטן? מה אני עושה כשאני רואה שילדים פוגעים בילד חלש? 
 
שיתוף פעולה- 
החיים בקן הנמלים לימדו את לוקאס מהו שיתוף פעולה ועבודת צוות.
האם בכיתה שלי ילדים משתפים פעולה אחד עם השני? מה הקבוצה מרוויחה משיתוף פעולה של החברים בה? מה כל אחד מרוויח באופן אישי? האם קרה שהצטרפתי לקבוצה ועבדנו בצוות?

 

 

חיים בזרם

תקציר הסרט
 

רודי הוא מסוג העכברים שנהנה מהחיים של המעמד העליון. הוא מתגורר לו בדירת יוקרה בשכונת הפאר קנסינגטון. סיד לעומתו הוא עכבר ביבים מתוחכם שחודר לתוך חייו של רודי והורס אותם כליל. 
רודי מנסה להפטר ממנו אבל סיד לא פראייר ועולה על מזימתו של רודי. כמה רגעים אח"כ רודי צריך למצוא את הדרך הביתה במערכת הביוב הלא כל כך ידידותית ומסתבך בשלל צרות. 
לאתר הסרט חיים בזרם...


 
 שיחה עם ילדים בעקבות הסרט

"אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה"- 
בסרט חיים בזרם יש מגוון של קבוצות מהחברה: 
החנונים (כמו למשל, רודי), 
קבוצת ה"ערסים" שמגולמת על ידי סיד, 
הפרחחית- ריטה.
מי החברים שלי? מה משותף לי ולחברים שלי? האם החברים שלי דומים לי או שונים ממני? 
מי קבוצת ההתייחסות שלי? האם אני שייך רק לקבוצה אחת או למספר קבוצות? 
 

 

לפגוש את הרובינסונים

תקציר הסרט


הסיפור מתחיל עם לואיס, ילד יתום, גאון ויצירתי שאוהב להמציא המצאות. הוא כבר כמעט בן 13 ומייחל בכל ליבו שתהיה משפחה שתאמץ אותו. 
כשלואיס פוגש ילד בן גילו שהגיע מהעתיד בשם וילבור רובינסון, הוא מצטרף למסע בזמן שמשנה את חייו. יחד איתו הוא פוגש את משפחת הרובינסונים הפרועים והעתידניים - שיעזרו לו לחשוף סדרה של סודות מרעישים אודות העתיד שלו. אבל המסע המדהים גם יעמת אותו עם נבל: 'ברנש המגבעת' הבלגניסט, שגונב את הדרך היחידה של לואיס לחזור הביתה. 
לאתר הסרט לפגוש את הרובינסונים...

 
שיחה עם ילדים בעקבות הסרט
 

ילדים מאומצים- 
בתחילת הסרט רואים את אמא של לואיס מניחה אותו בפתחו של בית יתומים. בהמשך, מגיעים הורים כדי לראיין אותו, ולמרות שהוא מתרחץ, מתלבש יפה ומנסה להיות מיוחד ולהרשים אותם, אף משפחה לא רוצה לאמץ אותו. לואיס עצוב ומאמין שהסיכוי היחיד שלו למשפחה הוא למצוא את אמו האמיתית, ולכן הוא ממציא את סורק הזיכרון - מכונה שיכולה לחלץ את הזיכרון היחיד שלו ממנה, אשר יאפשר לו לאתר אותה ולשאול אותה: מי היא אימו? למה ויתרה עליו? למה לא חזרה לקחת אותו? 
סביב הנושא של אימוץ אפשר לשוחח עם הילד/ה על הכאב, האהבה והתקווה; הכאב- שמלווה ילדים מאומצים ששואלים עצמם למה אימם ויתרה עליהם? נטשה אותם? האם זה היה אילוץ או בחירה? האם היא לא מתגעגעת? איך היא ניראית? האם או מתי יפגשו אותה? האהבה- אמא ואבא המאמצים בחרו את הילד כי הוא מיוחד וכי רצו להעניק לו את אהבתם. והתקווה- שהילד קיבל הזדמנות לחיות במשפחה, בבית.
 
גורמים לכישלון והצלחה- 
בסרט, גוב, שותפו לחדר של לואיס מתבגר והופך להיות רשע, מרוכז בעצמו שמבקש להרוס את העולם. הוא מאשים את לואיס, שבגלל העובדה שהיה ממציא בלילות ומפריע לו לישון, הוא נרדם במשחק בייסבול, קבוצתו הפסידה, הוא קיבל מכות, לא היו לו חברים וכל עתידו נהרס.  
עם הילדים אפשר לפתח שיחה סביב הנושא של ייחוס גורמים לכישלון והצלחה. כל ילד ומבוגר צובר במהלך חייו הצלחות וכישלונות. בזכות מה הצלחתי? בזכות תכונות אישיות שיש לי? בגלל שהתאמנתי, השקעתי? בזכות משפחה ו/או חברים שעזרו לי? או אולי בגלל שיש לי מזל? ובגלל מה נכשלתי? האם בגלל שזילזלתי, שאני לא טוב בתחום מסויים? בגלל שהיה חם או שירד גשם? בגלל איזה ילד/ה מהכיתה או בגלל המורה?

חשוב למנות את הגורמים ולהבחין אילו גורמים נמצאים בשליטתי ואילו גורמים לא נמצאים בשליטתי? אילו גורמים ניתן לשנות ואילו לא ניתן לשנות? וחשוב להעביר את המסר שהכל תלוי בך ובבחירות שלך.   
 
"תמשיך ללכת הלאה"- 
מר רובינסון מאמין באימרה "תמשיך ללכת הלאה". למרות שלואיס לא הצליח לתקן את מכונת הזמן, כל המשפחה מתלהבת, זיקוקי דינור מאירים את השמיים והוא מקבל מחמאות מכל עבר. לואיס לא מבין למה, ואז מסבירים לו שמכישלון אתה למד. מהצלחה- לא. העיקר זה לא לוותר, אלא להמשיך לנסות. מה שלא חשוב היום, עשוי להיות חשוב בעתיד. 
עם ילדים אפשר לדבר על המסר המרכזי בסרט "תמשיך ללכת הלאה". האם אני מסתכל אחורה? האם אני תקוע בעבר? איך אני יכול להסתכל לעתיד, להתקדם, להמשיך ללכת הלאה, לפתוח דלתות חדשות, לסלול נתיבים לא מוכרים. 

  

ד"ר דליה אלוני (PhD) קניון גנים, רח' העצמאות 65, פתח תקווה   |   טלפקס 03-9218286    |   0524-797279   |   dalia@daliakids.com

[חזור למעלה]          [הוספה למועדפים]          [מפת האתר]

עיצוב וביצוע: חיפושית מולטימדיה
לייבסיטי - בניית אתרים